galiziaforever (galiziaforever) wrote in ua_etymology,
galiziaforever
galiziaforever
ua_etymology

Божиків

На Тернопільщині в Підгаєцькому (тепер Бережанському) повіті є село Божиків. Перша згадка в збережених документах датується 1455 роком.

Стосовно походження назви села серед місцевих мешканців побутують дві версії: за першою – назва Божиків походить від командира княжої залоги, Божика. Залога стояла в цій місцевості, як військова охорона від татар. За другою версією – в давній давнині в цій місцевості, нібито, жили здібні майстри, що займалися виробництвом різнорідних божків з каменю й дерева, від чого й назва оселі Божиків.

В XV столітті, а може й раніше, село називалося спочатку Bozykówka (Божиківка). Дослідник прикарпатських назв населених пунктів М.Худаш пише, що назви поселень  із закінченням на –овка задокументовані ще в часи Київської Руси і Галицько-Волинського князівства. Натомість такі назви, щоб походили від власних імен людей, з кінця XIV і пізніших століть майже невідомі1 Тому дуже імовірним є походження Божиківки ще з княжих часів.

На околиці села є урочище Волосів, її походження дуже імовірно слід виводити від імені давньоукраїнського поганського бога пасовиськ, худоби і багатства, ремесел і промислів, провідника у загробний світ Велеса – одного з найголовніших богів у пантеоні давніх українців.[2] Оскільки ж дослідники тої пори (наприклад, Г.Лозко) ототожнюють ім’я Велеса з Волосом, то надзвичайно правдоподібним виглядає припущення про існування капища, присвяченого цьому богові, на околиці Божикова ще в дохристиянські часи. А поруч повинні були знаходитися й поселення наших предків –язичників. Стара віра, до речі, на південній Тернопільщині протрималася ледь не до XV століття...

Чи правомірним Вам видається ідея виводити походження назви цього села від поганских божків? Зрештою і народна версія про майстрів, які робили божків з каменю також мені більше наводить на думку творців ідолів, таких як Світовид.

[1] Худаш М. „Українські карпатські і прикарпатські назви неселених пунктів”. Київ: „Наукова думка”, 1995. – С.361

[2] http://www.ukrlit.vn.ua/habits/2kzg.html; http://infokiev.com.ua/content/view/707/114/Tags: Географічні назви, Поганство
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments